سفر از طریق دریا جذابیت های خاص خودش را دارد .
به کدام کشورها می‌توان از راه دریایی سفر کرد؟

در حال حاضر سفر با کشتی تنها به 2 کشور از 12 کشوری که با ایران مرز آبی دارند، صورت می‌پذیرد. البته جالب است بدانید ایران در گذشته از میان کشورهای آذربایجان، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان، عراق، کویت، عربستان، قطر، امارت متحده عربی، عمان و پاکستان در مسیرهای قطر، کویت، امارات و آذربایجان از طریق کشتی مسافر می‌برد که در حال حاضر از این مقاصد تنها امارات و کویت باقی مانده است.


اما چرا سفر به باکو  از فهرست سفرهای دریایی ایران حذف شده است؟ در گذشته نه چندان دور یک کشتی مسافربری مدرن و مجهز به نام میرزا کوچک خان با تردد در دریای خزر به جابه‌جایی مسافر در مسیر ایران آذربایجان می‌پرداخت. مدتی پس از آغاز این مسیر، این کشتی با استقبال لازم روبرو نشد و سفرهای دریایی در این مسیر به جهت کمبود تقاضا، هزینه‌ها و شرایط طوفانی دریای خزر متوقف شد. با این حال اخیراً خبرهایی مبنی بر راه‌اندازی دوباره این مسیر منتشر شده است که قرار است با مکانیزیم‌های تشویقی، مسافران مشتاق را به سفر در مسیر آذربایجان و روسیه ترغیب نماید. با این وجود برخی همچنان معتقدند که خرید بلیط اتوبوس یا هواپیما به باکو بسیار مقرون به صرفه تر از مسافرت با کشتی است و نیازی به راه‌اندازی خط دریایی در این مسیر وجود ندارد.مدارک لازم برای سفر با کشتی چیست؟

جالب است بدانید برای سفر با کشتی نیز همانند سفر با هواپیما می‌بایست بلیط سفر و ویزای معتبر تهیه نمایید. به عبارت دیگر همانگونه که برای سایر سفرها با انواع وسایل نقلیه بلیط و ویزا تهیه می‌کنید و با بررسی اعتبار پاسپورتتان، مسافرت خارجی خود را برنامه‌ریزی می‌کنید، برای سفر با کشتی نیز می‌بایست مراحل مشابهی را طی کنید. بنابراین اگر قصد خرید بلیط کشتی و سفر از راه دریا را دارید؛ در ابتدا باید به یکی از نمایندگی‌های شرکت های کشتیرانی مراجعه نمایید. در حال حاضر دو شرکت کشتیرانی والفجر 8 و فتح المبین در ایران دارای خدمات مسافربری هستند که می‌توانید برای خرید بلیط کشتی به وبسایت این شرکت‌ها نیز مراجعه نمایید. پس از خرید بلیط می‌بایست با گذرنامه و ویزای معتبر در اسکله مربوطه حضور یابید و سوار کشتی شوید. فراموش نکنید که برای سفر خارجی با کشتی نیز شما موظف به پرداخت عوارض خروج از کشور هستید.


هزینه سفر با کشتی چقدر است؟

اگر می‌خواهید با کشتی از مبدا بندرعباس به شارجه امارات بروید، 12 ساعت را در مسیر سپری خواهید کرد و باید برای خرید بلیط این سفر، 520 الی 800 هزار تومان بپردازید. سفر از خرمشهر تا کویت نیز حدودا 5 ساعت به طول می‌انجامد و هزینه‌ای بالغ بر  452 تا 800 هزار تومان را بر دوش مسافر می‌گذارد. برای پیمودن این دو مسیر از کشتی های مسافربری ایران استفاده می‌شود. در حالی که مسیر بین بندر لنگه و دبی را می‌توان با شناورهای تندرو نیز طی کرد. سفر در این مسیر نیز حدوداً 5 ساعت به طول می‌انجامد و هزینه آن بین 625 تا 967 هزار تومان است. البته جالب است بدانید علاوه بر مسیرهای همیشگی موجود، شرکت کشتیرانی والفجر در ایام اربعین نیز در یک مسیر دریایی بین خرمشهر و بصره تردد می‌کند که قیمت خرید بلیط کشتی در این مسیر 81 هزار تومان است. (توجه نمایید این هزینه‌ها در سال 1401 افزایش داشته‌اند.)